Ogłoszenia

VI niedziela zwykła – 17 lutego 2019 r.

  1. W liturgii najbliższych dni będziemy przeżywać:
  • w piątek – święto katedry św. Piotra, apostoła;
  • w sobotę – wspomnienie św. Polikarpa, biskupa i męczennika.
  1. W najbliższym tygodniu godziny mszy św. ulegną zmianie, a kancelaria parafialna będzie nieczynna. W nagłych przypadkach proszę się kontaktować z księdzem proboszczem z Nowej Białej.
  2. W imieniu swoim i wszystkich kapłanów-jubilatów pragnę podziękować za modlitwę, życzenia i kwiaty, które otrzymaliśmy w dniu odpustu św. Walentego. Wdzięczność pragnę wyrazić wszystkim, którzy pomogli przy organizacji uroczystości odpustowych: panu kościelnemu, pani organistce, sprzątaczkom i radzie parafialnej, ministrantom i lektorom, scholi parafialnej, pani gospodyni i paniom, które jej pomagały ugościć księży na plebanii, pani kierownik WDK za pomoc w przygotowaniu i posprzątaniu po obiedzie odpustowym, panu Dariuszowi Kalacie i wszystkim, którzy pomogli przy transporcie.

Osobne słowo chciałbym skierować do orkiestry. Chyba każdy uczestnik liturgii, gdy tylko zagra orkiestra, zaczyna odczuwać wyjątkowość chwili, w której uczestniczy. Dlatego tak bardzo sobie cenimy zaangażowanie orkiestry w różnych podniosłych wydarzeniach z życia parafii i wioski. Mając to na uwadze miesiąc temu podczas zebrania parafialnego prosiłem, żeby orkiestra zagrała na obydwóch sumach odpustowych. Tak bywało od lat. Nie rozumiem dlaczego ta moja prośba została odrzucona, a długoletnia tradycja zmieniona. Parafian chcę poinformować, że nie zostało to ustalone, tylko narzucone przez orkiestrę. Nie odniosła żadnego skutku moja dezaprobata wyrażona w przeddzień odpustu.

Pozostaje mi przypomnieć bolesną dla nas wszystkich sprawę, gdy poprzedni organista stwierdził, że nie będzie grał na słowackich mszach. Wówczas nie pozwoliłem mu grać na polskich wychodząc z założenia, że organy będą grały albo na polskich i słowackich nabożeństwach, albo będą milczały. Teraz muszę być konsekwentny i powiedzieć dokładnie to samo pod adresem orkiestry: albo gracie na obu sumach, albo wcale.

Liturgia to jest wspólne dzieło jej uczestników na chwałę Pana Boga. Dlatego nie zgodzę się na to, aby liturgię i kościół wykorzystywać do podkreślania podziałów między ludźmi, zwłaszcza między parafianami. W liturgii tak jak w życiu to Bóg i Jego chwała ma być na pierwszym miejscu, a nie jakieś ludzkie ambicje czy interesy. Wszystkich angażujących się w liturgię proszę, abyśmy jak najpiękniej, w zgodzie i jedności oddawali chwałę Bogu.

Reklamy